Burun Estetiği

Yüzün tam ortasında yer alan burun; yüz ifadesi ve güzellik algısının merkezidir. Kişinin özgüvenini artıran ve sosyal ilişkilerini etkileyen sonuçları nedeniyle ülkemizde en çok talep edilen estetik ameliyattır.

Burun ameliyatları; sadece estetik amaçlı yapıldığında rinoplasti, estetik amacın yanında nefes almakla ilgili problemlere de müdahale edildiğinde septorinoplasti, sadece burun ucu düzeltildiğinde tip plasti olarak adlandırılır. Hastanın ihtiyacına göre aynı ameliyatta hem şekil bozuklukları, hem de nefes almakla ilgili sorunlar düzeltilir. Ameliyatın amacı burnun kendi içindeki oranlarını ve alın, çene, elmacık kemikleri gibi yüz yapıları arasındaki estetik oranları dikkate alarak, doğal görünümlü, kişinin beklentilerine en yakın sonucu elde etmektir.

Burun; kemik, kıkırdak ve yumuşak dokulardan oluşur. Ameliyat sırasında problemli bölgelere yönelik, kemik yapının değiştirilmesi, törpüleme, kıkırdak yapıların yeniden dizaynı, sütür teknikleri gibi yöntemlerle burun şekillendirilir. Solunum problemi yaratan septum eğrilikleri, konka hipertrofileri, kemik ve kıkırdak deformiteleri düzeltilir. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. 1,5-2 saat sürer. Hastanede kalış süresi 1 gecedir. Ameliyat sonunda konulan atel ve silikon 1.haftanın sonunda alınır. Oluşabilecek minimal ödem 1 hafta içinde hızla düzelir.

1.haftanın sonunda günlük yaşamınıza dönebilir, yürüyüş gibi hafif sporları yapabilirsiniz. Yüzme ve tempolu sporlar 4.haftanın, gözlük kullanımı 6.haftanın sonuna kadar önerilmez.