Göz Kapağı Estetiği

Yaş, genetik ve ilaç kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında değişiklikler oluşur. Gözler yüze yorgun, yaşlı bir ifade verir. Makyaj katlantılar içinde toplanır.

Alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatında tüm bu değişiklikler düzeltilir. Kirpik hattının 1 mm altından yapılan kesi ile kapak derisi kaldırılır. Fıtıklaşma yapan yağları almak yerine yanak geçiş bölgesi ve gözün iç tarafında bulunan göz yaşı oluğuna yaymak daha estetik bir sonuca ulaştırır. Dış kenarı düşük gözlerde kas ve bağ dokusu yukarı asılarak gözlerde hafif çekiklik, genç görünüm sağlanır.

Üst göz kapağı estetiği kapak cildinde ve kas dokuda gevşeme, kas altındaki küçük yağ dokularında fıtıklaşma oluşur. Estetik kaygıların yanında görme alanına uzanan sarkma yüzünden görüş alanı daralır. Alın kasları çalıştırılarak kapak kaldırılmaya çalışıldığından okuma sonrası baş ağrısı, alında kırışıklık yapabilir. Üst göz kapağı katlantısına yerleştirilen kesi ile fazla cilt, kas, fıtıklaşmış yağ dokuları alınır. Ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir. 45 dk kadar sürer. Dikiş üzerine ince bir bant yerleştirilir. Dikişler 5-7 gün içinde alınır. İz kalmaz.

Alt göz kapağı estetiği cilt gevşemesine bağlı sarkma ve kırışıklık, göz altındaki yağ yastıklarını yerinde tutan zarın gevşemesiyle yağ fıtıklaşması torba görüntüsü ortaya çıkar. Gözün iç kenarından dış kenarına uzanan doğrusal çizgi genç yaşlarda yukarı yöndedir. Yaşlanmayla bu doğrusal çizgi aşağı doğru yer değiştirir. Yanak yağının aşağı yer değiştirmesiyle alt göz kapağı yanak sınırı görünür hale gelir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. 1-1.5 saat sürer. 1 gece hastanede yatış önerilir. Dikiş 1 hafta içinde alınır. İz kalmaz. Ameliyat sonrası oluşan ödem 1 hafta içinde geriler. Bu sürede gözü dinlendirmek için göz damlaları kullanılır.

Ameliyatın en sık görülen komplikasyonu ektropiyon (gözün açık kalması) dur. Bunu önlemek için cilt çıkarma işleminde konservatif kalınmalıdır. Zaten torba görüntüsünü yaratan fazla ciltten çok, fıtıklaşmış yağ dokusudur.

Yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılması en idealidir. Ancak daha büyük bir ameliyata hazır hissetmeyen hastalarda tek başına da yapılabilir.