Yüz ve Boyun Germe

Zamana bağlı olarak olarak tüm vücudumuzda meydana gelen değişiklikler yüzümüzde de kendini gösteririr. Kollajen üretiminin azalması, metabolizmanın yavaşlaması, hasar onarım süreçlerinin yavaşlaması gibi hücresel değişiklikler yüz dokularının yerçekimine karşı koyma gücünü zayıflatır. Sarkmalar başlar. Kaşlarda ve göz kapaklarında düşme, yanak bölgesinin volümünü kaybedip aşağı yer değiştirmesiyle dudak ve burun çevresi oluklar, çene konturunda bozulma, gıdı ve boyun bölgesinde sarkmalar, kırışıklıklar oluşur. Yüz ve boyun germe ameliyatlarında tüm bu değişiklikler düzeltilir.

Ameliyatsız tekniklerle doku hasarı oluşturup, vücudun tamir mekanizmalarını harekete geçirerek ciltte iyileşme hedeflenirken, bu mekanizmaların zayıfladığı hastalarda hedefe ulaşmak için cerrahi işlemler gerekir.

Kesiler saç içinde, kulağın hemen önünde ve kulak arkasında kalır. Yerleşim yeri nedeniyle iz farkedilmez. Sorunlu olan her bölgeye, nedene yönelik girişim yapılır. Standart olarak gevşemiş deri fazlalığı çıkarılır. Cilt altı dokuları yerinde tutan kemikle köprüler oluşturan SMAS denilen yapıya asma işlemi uygulanır. Hastanın ihtiyacına göre yanak volümü yetersizse yağ enjeksiyonları, gıdı bölgesine liposuction, alt ve üst göz kapağı ameliyatı, kaş asma, kalıcı kırışıklıklarda dermabrazyon gibi teknikler uygulanır. Boyun germe aynı kesiden yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Gerekliyse fazladan çene altına yapılacak 4 cm lik bir kesi ile ayrılmış kasların onarımı, gıdı bölgesi şekillendirilmesi yapılabilir.

Ameliyat genel anestezi altında 3.5 - 4 saat sürer. İlave tekniklerin eklenmesiyle bu süre 5-6 saate uzayabilir. Kanama takibi için 2 adet dren yerleştirilir. 1-2 gün tutulur. Ödemi önlemek için baskılı pansuman ve buz uygulaması yapılır. Ameliyat sonrası oluşabilecek ödem ve morluklar 2 hafta içinde geçer. Hastanede kalış süresi 2 gündür. 3.günden sonra saçlar yıkanabilir. İlk 3 hafta fön çekme, fırçalama gibi dikiş hattını zorlayacak hareketler önerilmez. 3 hafta içinde sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Dikişler 7.günde ve 10. günde kademeli olarak alınır.