Kulak Estetiği

Kepçe kulak, kulakta en fazla görülen şekil bozukluğudur. Baş ve kulak kepçesi arasındaki açının artması, kıvrımların silinmesi, kulak çukurunun büyük olması gibi bileşenleri vardır. Genellikle ailede başka bireylerde de mevcuttur. Hastaların çoğunluğu ergenlik döneminde ameliyat için başvurur. Kızlarda saçı toplamama, erkeklerde saç boyunu yanlarda uzun bırakma gibi yöntemlerle kulaklarını gizleme eğilimi vardır. Çocuğun etkilendiğini fark edemeyen yakınların ve okul arkadaşlarının yaklaşımı psikolojik travma oluşturur. Özgüveninde ve sosyal gelişiminde eksiklik yaratmamak için kulak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı 5-6 yaş civarında okula başlamadan ameliyatı yaptırmak daha uygundur.

Kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kıkırdağına ulaşılır. Kıkırdağı zayıflatma ve dikiş teknikleriyle kulak kepçesi arkaya yatırılır. Kulak çukuru gerekiyorsa küçültülür. Dikiş izi kulak arkasında çizgi şeklinde kalır. Görünür yerde değildir.

Ameliyat çocukta genel, erişkinde isteğe göre lokal anestezi altında yapılır. 1-1.5 saat sürer. 24-48 saat kapalı pansuman yapılır. Sonrasında açık kalabilir. 1 hafta tenisçi bandı uygulanır. Sonraki 2 hafta sadece uyurken kulağın kıvrılmaması için önerilir. Dikişler 10 gün sonra alınır.

Kulak derisinde kesi olmadan iple kulağı yatırma yöntemleri de vardır ancak tekrar açılma olasılığı fazladır. Uygun hastalarda tercih edilebilir.