Meme Küçültme

Normalden büyük memeler estetik kaygı, kıyafet seçiminde zorlanma gibi sorunlar yanında sırt ve bel ağrısı, bel fıtığı, duruş ve postür bozuklukları, fiziksel aktivitede kısıtlılık, meme dokusu altında kızarıklık gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

Ergenlik döneminden itibaren genetik olarak meme büyüklüğü oluşabileceği gibi, doğumlar, emzirme, kilo alma, hormonal dengesizlikler de memelerde büyüme ve sarkma yapabilir.

Meme küçültme ameliyatında sarkmış olan meme başı normal yerine taşınır, fazla yağ ve meme dokusu çıkarılır, cilt fazlalıkları alınır. Memeye daha küçük ve dik bir form verilir. Aynı ameliyatta koltuk altı ve sırta uzanan kilo fazlalıklarına <liposuction uygulanabilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Memenin büyüklüğüne göre 2.5-4 saat sürer. Çıkarılan dokular patolojik incelemeye gönderilir. Her iki memeye kanama takibi için dren yerleştirilir. 1. ya da 2.gün alınır. Pansuman 24-48 saat sonra açılarak sporcu sutyeni giydirilir. 4-6 hafta kullanılması önerilir. Hastanede kalış süresi 1-2 gecedir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Dikiş alınması gerekmez.

Meme başı etrafında daire şeklinde, meme altına doğru uzanan tek düz çizgi ya da ters T şeklinde kesi izleri oluşur. 1.yılın sonunda belirginliği çok azalır ancak tamamen kaybolmaz. His kusuru, meme başının kanlanmasında bozulma gibi komplikasyonlar nadir de olsa meme boyutuyla yakından ilgilidir. Yeni gelişen tekniklerle ameliyat sonrasında emzirmenin korunacağı birçok yayında bildirilmişse de garanti verilemez.

Ameliyattan 1 hafta sonra gündelik hayatınıza dönebilir, yürüyüş gibi hafif aktiviteler yapabilirsiniz, ağır sporlar 6 haftadan önce önerilmez.