Meme Büyütme

Eski çağlardan beri kadın bereketin sembolü, memelerde kadınlığın sembolü olarak görülmüştür. Hem sosyal hem de özel hayatlarında sağladığı pozitif etkiler nedeniyle kadınları en çok mutlu eden ameliyatlardan biridir.
Ergenlikten itibaren yapısal faktörlerle memelerde küçüklük olabileceği gibi, doğum ve emzirme sonrası memenin atrofisi, hızlı kilo alıp verme, kanser cerrahisi sonrası memenin alınması gibi nedenlerle bu ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Günümüzde bu amaçla kullanılan en sık ve etkili yöntem meme protezlerinin yerleştirilmesidir. Koheziv silikon jel yapısında olan bu protezler uzun yıllardır kullanılmaktadır. Hasta takipleri ve yapılan çalışmalarda kanser riskini artırmadığı, alerjik bir reaksiyon oluşturmadığı, vücut için zararlı olmadığı gösterilmiştir.

Kullanılacak Protezi Seçerken

Boy, kilo, göğüs kafesinin genişliği, mevcut meme dokusu, sarkma düzeyi değerlendirilir. Taban çapı, yükseklik, volüm, şekil gibi çok çeşitli parametrelere sahip olan protezlerden hastanın beklentisine en uygunu, ameliyat öncesi görüşmede belirlenir. Anatomik şekilli protezler daha doğal bir görünüm oluştururken, yuvarlak olanlar dekolte bölgesi, iki meme arasında daha belirgin bir dolgunluk sağlarlar.

Protez hangi plana yerleştirilir?

Anatomik olarak meme dokusu altı, kas zarı altı, kas altı ve dual plan olmak üzere 4 farklı plana yerleştirilebilir. Bir miktar meme dokusu varsa kas zarı altı ve gland altı tercih edilebilir. Ameliyat süresi daha kısa,iyileşme daha hızlı, ameliyat sonrası ağrı, ödem gibi şikayetler çok azdır. Ancak meme dokusu çok azsa, hasta zayıfsa protez kenarlarının fark edilir olma riskine karşı kas altı ve dual plan (protezin üst yarısı kasın altında) tercih edilir. Ağrı kas üstü yerleşime göre daha fazla olsa da ağrı kesicilerle kontrol edilebilir düzeydedir.

Ameliyat Kesileri Nereden Yapılır?

Meme altı kıvrımında 4-5 cm lik düz bir çizgi ya da meme başı alt yarısında yarım ay şeklinde bir kesiden protez yerleştirilir. Koltuk altı ve göbekten yerleştirme işlemi serum fizyolojik içeren protezlerde tercih edilebilir. İzler 1 yıl içinde belirginliğini kaybeder ancak güneşten koruma önerilir. Aynı ameliyatta karın germe yapılacak hastalarda memelerde iz bırakmadan karın bölgesindeki kesiden de yerleştirilebilir.

Ameliyat ve sonrası

Genel anestezi altında 1-1.5 saat sürer. 1 gece hastanede yatış önerilir. 24 saat sonra pansuman açılır, özel sutyen giydirilir. 4 hafta kullanılması önerilir. Protezlerin yerleşmesini kolaylaştıran bandaj 2 hafta süre ile kullanılır. 3-7 gün içinde işinize dönebilir, ağır sporlar ve yüzmeye 4 hafta sonra başlayabilirsiniz. Ameliyat sonrası ödeme ve cilt gerilmesine bağlı sertlik 1.aydan sonra azalmaya başlar. 3-6 ay arasında memeler doğal görünümüne kavuşur.

Dolgu Maddeleri ve Yağ Enjeksiyonu

Zamanla erime olacağından tekrarlayan uygulamalar gerekir. Memenin tamamını doldurmaktan çok yeterli büyüklüğü olan ve sarkması olmayan memelerde dekolte bölgesini belirginleştirmek, küçük deformiteleri düzeltmek için tercih edilebilir.