Karın Germe

Kasları bir arada tutan zar yapının zayıflamasıyla ayrılırlar, göbek üst kısmında iç organlar dışa doğru bombelik yaparak karna şiş bir görünüm verir. Ameliyat sırasında sezaryen izinin olduğu bölgede bu izin yanlara doğru uzatılmış hali şeklinde düz bir kesi yapılır. Gereken bölgelere liposuction yapılır. Göğüs alt kısmına kadar kasların üzerinden karın duvarı kaldırılır. Rektus kasları 2 tabaka halinde dikilerek birleştirilir. Göbek seviyesi altındaki cilt atılır. Göbek deliği yeni yerine taşınır. Yapılan kesi tabakalar halinde dikilir. Kanama takibi için drenler yerleştirilir. 1-2 gün tutulur. Pansuman sonrası korse giydirilir. 4-6 hafta kullanılması önerilir. Ameliyat sonrasında bacaklar hafif yükseltilecek şekilde yatak pozisyonu ayarlanarak gerginlik azaltılır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. 2-3 saat sürer. Hastanede kalış süresi 1-2 gecedir. 10 gün sonra göbek deliğindeki dikişler alınır. Alt bölgedeki dikişler kendiliğinden erir. 10 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Ağır sporlar yük kaldırma 6 hafta önerilmez. Ameliyat öncesi ve sonrası 1 ay sigara bırakılmalıdır.
Doğum sonrası ameliyat olmak isteyen hastalarda ve ameliyattan sonra gebelik planlayanlarda 1 yıl geçmesi önerilir. Gebelik sonrası tekrar deformasyon olabileceğinden revizyon ihtiyacı olabilir.

Hamilelik, kilo verme gibi nedenlerle karın bölgesinde oluşan deformitelerin düzeltilmesi işlemidir. Bu deformiteler :
  • Karın cildinde sarkma, çatlak oluşumu özellikle göbek seviyesinin altında oluşur.
  • Yağ doku artışı üst karın, alt karın, yan bölgelerde oluşur.
  • Rektus kaslarının ayrılması karın ön duvarı boyunca orta hatta yerleşen 2 kastır.
Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) : Karın ön duvarının göbek altı kısmı sorunluysa uygulanabilir. Göbek deliğinin yeri değiştirilmez. Göbek altı fazla deri çıkarılır. Ameliyat izi daha kısa ve iyileşme daha hızlıdır. Liposuction ile kombine yapılabilir.