Liposuction

Liposuction, yağ hücrelerinin ince metal kanüller yardımıyla parçalanarak vücuttan alınması işlemidir. Yağ hücrelerini parçalama işlemi lazer ısısıyla yapıldığında lazer lipoliz, ultrasonik ses dalgaları ile yapılırsa vaser adını alır. İdeal kilosuna yakın, diyet ve egzersize rağmen bölgesel yağ depolanmaları olan hastalarda başarılı sonuçlar alınır.

Yağ hücrelerinin sayısı ergenlik dönemi sonuna kadar artar, erişkinde sabittir. Liposuction yöntemi ile bu hücreler parçalanır, sayısı azaltılır. Dengeli beslenme ile kilo sabit tutulduğunda liposuction uygulanan bölgede tekrar kilo artışı olmaz. Ancak aşırı kilo alımında yağ hücrelerinin boyutu artacağından eskiye oranla daha az olsa da bu bölgelerde de yağ doku artışı görülebilir.

Bölgesel yağ depolanmaları erkeklerde en sık karın ve bel bölgesinde görülürken, kadınlarda karın, basen, kalçalar, üst bacak ve diz çevresinde yoğunlaşır. Bu bölgelerin yanında gıdı, meme yan kısımları, sırt, ayak bilekleri, erkeklerde jinekomastide uygulanabilir. Karın germe, yüz germe, uyluk ve bacak germe, meme küçültme gibi ameliyatlar daha iyi bir sonuç için liposuctionla kombine yapılabilir.

Alınacak yağın bir defada 3-5 litrenin üzerinde olması önerilmez. 5 litrenin üzerinde kanama ve sıvı elektrolit dengesinde değişiklik nedeniyle komplikasyon riski artar, iyileşme ve hastanede kalış süresi uzar. Vücut kitle indeksine göre obezite sınırlarında olan hastalar için uygun değildir. İnsülin rezistansı, tiroid hastalıkları gibi nedenlerle kilo veremeyenlerde uygun tedaviler eşliğinde ya da mide küçültme gibi ameliyatlarla yeterli kilo kaybı sağlandıktan sonra deri elastikiyeti değerlendirilip tek başına ya da sarkma yapan bölgelerin cerrahi olarak toparlanması ile birlikte yapılması uygundur.

Ameliyat uygulama bölgesine göre 30 dk ile 2 saat arasında sürebilir. Küçük alanlarda lokal anestezi ile yapılabilir. 0.5 cm lik kesilerden kanüllerle bölgeye kanama ve ağrıyı azaltıcı sıvı verilerek yağlar parçalanır. Vakum yardımıyla vücut dışına alınır. Kesilere tek dikiş atılır. İz kalmaz. Ameliyat sonunda basınçlı korse giydirilir. 4-6 hafta kullanılması önerilir. 1 gece yatış önerilir. Lokal anestezi ile yapılmışsa aynı gün taburcu edilir. Oluşabilecek morluklar 2-3 haftada geçer. Ameliyat sonrası ödem nedeniyle bariz fark görülmezken, 1.ayın sonundan itibaren incelme farkedilir. 3-6 ay arasında sonuç ortaya çıkar.