Genital Estetik

Yaşlanma, doğumlar, kilo alıp verme, hormonal ya da genetik nedenlerle genital bölgede oluşan deformite ve değişikliklerin düzeltilmesi için yapılır. Bu değişiklikler başlıca büyük dudaklar, küçük dudaklar, pubis ve vajinada görülür.

Büyük dudaklar (labium majus): Kilo kaybı ya da yaşlanmaya bağlı sarkma,kilo alımı sonucu dolgun bir görünüm olabilir. İhtiyaca göre yağ enjeksiyonları, cilt çıkarılması, liposuction gibi uygulamalar yapılabilir.

Küçük dudaklar (Labium minus): Sarkma, renk koyulaşması, yapısal olarak büyük olması gibi durumlarda estetik kaygı yanında çamaşıra sürtünme ile rahatsızlık, ağrılı cinsel ilişki, terleme gibi sağlık sorunları oluşturabilir. Uygun cerrahi tekniklerle küçültme işlemleri yapılır.

Pubis: Kiloya bağlı ya da bölgesel yağ fazlalığı, sarkma, olması gereken yerin aşağısına yer değiştirme gibi sorunlar olabilir. Liposuction pubis kaldırma ameliyatları yapılabileceği gibi karın germe ameliyatında da aynı bölgeye müdahale yapılabilir.

G noktasına dolgu uygulamaları : Cinsellik sırasında hazzı artırmak amaçlı vagen içine yapılan uygulamalardır.

Vaginoplasti: Çok doğum yapmış kadınlarda vaginanın genişlemesiyle cinsel hayatta sorunlar yaşanabilir. Ameliyatla vagen daraltılır, doğum sırasında kötü iyileşmiş epizyotomi izi varsa düzeltilir.

Genital estetik ameliyatlar genel anestezi yada lokal anestezi altında yapılabilir. İdrarla teması önlemek için ilk 24 saat sonda takılır. Eriyen dikişler kullanılacağından dikiş alınmaz. Ameliyat sonrası buz uygulamaları ve ağrı kesilerle ödem ve ağrı minimaldir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir ya da 1 gece yatış önerilir. İlk 10 gün hijyen için yapılacaklar anlatılır. Ameliyat bölgesine göre 4 hafta cinsel ilişki önerilmez.