Botulinum Toksin

Yüz yaşlanması birçok bileşeni olan komplike mekanizmaları içeren, doğal bir süreçtir. Genetik faktörler ve yerçekimi önlenemez sebeplerken, çevresel faktörler; güneş ışığına maruz kalması, beslenme, sigara kullanımı, stres, uyku düzeni, hızlı kilo değişiklikleri, cildin bakımı süreci yavaşlatan kısmen önlenebilir sebeplerdir.

Yaşlanmaya başlayan ciltte incelme, lekeler, solgun bir görünüm, sarkmalar ve çizgiler oluşur. Her bir sorunun oluşum mekanizmasına göre farklı müdahale seçenekleri vardır. Ancak bu mekanizmaların iç içe geçmiş süreçler olduğu, aynı hasta için farklı uygulamaların birlikte yapılması gerekebileceği unutulmamalıdır. Günümüzde kırışıklıklar için en sık kullanılan yöntem botulium toxintur.

İki tip çizgi bulunur :

  • Dinamik çizgiler : Kalıcı çizgiler değildir. Yüz ifadesini veren mimik kaslarının hareketiyle oluşur. İlerleyen yıllarda kalıcı hale dönüşür.
  • Statik çizgiler : Kalıcıdır. Mimik hareketleri yapmıyorken, yüz hareketsizken de mevcuttur.
Botulium Toxin ; C. botulinum isimli bakterinin ürettiği çizgili kasların hareketini geçici olarak durduran bir toksindir.Yüz çizgilerini oluşturan mimik kaslarına ince iğnelerle düşük dozlarda enjekte edilir. Dinamik çizgileri yok ederken, statik çizgilere dönüşmesini geciktirir. Kalıcı hale gelmiş çizgilerin görünümünü azaltır.
Göz çevresi kaz ayağı çizgileri, alın çizgileri, kaş çatma çizgilerini engellerken, boyundaki bantlarda, kaş kaldırmada, dudak köşelerini yukarı kaldırmada da kullanılır.
Sulandırılarak uygun dozlarda kullanılır. 3-7 gün içinde etkisi başlar, 4-6 ay sürer. 10-15 dk süren bir işlemdir. İşlem sonrası günlük hayatınıza dönebilirsiniz.