Dolgu

Yaşla birlikte yüzde yağ dokuları erir. Cilt elastikiyetinin kaybıyla sarkmalar ve hacim kaybı oluşur. Kaşlar bir miktar düşer, gözün iç tarafındaki çukurlar belirginleşir. Yanak hacmi azalarak aşağı doğru yer değiştirir. Burun yanak bölgesindeki oluklar derinleşip, dudak köşeleri aşağı kıvrılır. Çene kontürü bozulur.

Dolgu, maddelerinin cilt altı ve derin dokulara enjeksiyonuyla bu değişiklikler düzeltilir. Gençlerde de daha belirgin dudaklar, elmacık kemikleri ya da travmaya bağlı izler, çukurların tedavisinde kullanılabilir. Kalıcı izlerin belirginliği azaltılır. El sırtına yapılan uygulamalar kırışık ve ince görünümü düzeltir.

Kalıcı dolgular alerji, kitle, sertlik oluşturması gibi yan etkileri yüzünden günümüzde çok tercih edilmemektedir. Vücudumuzda da bulunan doğal bir madde olan hyaluronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır. Piyasada çok çeşitli preparatları vardır. Dolgu seçiminde kalitesi ve viskositesi dikkete alınır. Göz çevresi gibi narin bölgelerde daha akışkan dolgu kullanılırken, yanaklar gibi kitle etkisi gereken yerlerde daha visköz dolgular kullanılmalıdır.

Geçici dolguların ömrü ortalama 12 aydır. Dudak dolgusu gibi hareketli bölgelerde 6-8 ay etkiliyken, yanaklarda 18 aya kadar kalıcılığı sürebilir.

İşlem uygulama yapılacak alanlara göre 15-45 dk sürer. Öncesinde lokal anestezik etkili krem uygulanır. Dolgunun içinde de lokal anestezik madde bulunur. Ağrılı değildir. İşlem sonrası günlük aktivitelere dönülebilir. Aspirin kullanımı ya da uçuk varsa uygulama tarihi ertelenir.