Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Genel Bilgi
Karın germe karın bölgesindeki, aşırı kilo verme, çoklu gebelikler sonrası veya ileri yaşa bağlı sarkma gibi nedenlerle oluşan gevşek ve fazla cildin çıkartılması ameliyatıdır. Gergin bir karın ve ince bir bel güzel bir vücut konturu için olmazsa olmazlardandır. Özellikle kadın vücuduna yandan bakıldığında göğüs çıkıntısının altında uzanan düzgün ve gergin bir karın, önden ve arkadan bakıldığında kalça ve göğüs kafesi arasındaki bel girintisi kadınsı çizgilerde aranılan ve istenilen özelliklerdir.
Ne Gibi Durumlarda Uygulanır?
Karın bölgesi özellikle kadınlarda doğumlardan ve kilo alıp vermelerle en hızlı bozulan bölgelerden birisidir. Doğumlar karın cildini gevşetir, çatlatır, karın kaslarına ve karnın bombeleşmesine yol açar. Yağlanma özellikle menopoz sonrasında en çok göbek çevresinde ve belde olur. Ayrıca ilerleyen yaş ile kasların tonusu (istirahat halindeki gerginliği) azalacağı için karın bombeliği artar.
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mi?
Bu ameliyat hastanın gebe kalmasına engel değildir. Ama karın germe işlemini uygulayacak hastaya kısa sürede hamile kalması önerilmez çünkü gebelik karın duvarının tekrar gevşemesine ve cildin bollaşmasına yol açar.
Karın Germe Ameliyatı Sonra İyileşme Süreci Nasıl İlerler?
Ameliyat sırasında hastalara amboli önleyici çoraplar giydirilir, idrar sondası takılır, diren konulur. Ameliyat sonrasında karın korsesi giydirilir. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra beslenir ve ayağa kaldırılır. İlk günler karındaki dikişlere yük binmemesi için öne eğik yürümeleri gerekir. 4-5 günde hasta ayağa dik kalkabilir. 3 hafta sonra karın hareketlerini içermeyen egzersizler yapabilir. Bir buçuk ay sonra tüm spor aktivitelerine katılabilir.