Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Genel Bilgi
Meme (göğüs) dikleştirme sarkmış memelerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Hamilelik, süt verme, sık kilo alıp verme, yaşlanma, menopoz gibi nedenlerle meme dokusunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlar gevşer ve sıklıkla meme hacminde de bir azalma olur. Meme derisi bol kalır ve meme başında sarkma meydana gelir. Yandan bakıldığında meme başı ve aşağısındaki meme dokusunun memenin göğüs ön duvarı ile birleştiği meme altı kıvrımı ile olan ilişkisine göre sarkmanın derecesi tayin edilir. Sarkan memede sadece hacim kaybı mevcut ise memeler silikon protezlerle desteklenerek hem sarkıklık düzeltilir hem de eksik hacim yerine konur. İleri derecede sarkıklık var ise silikon protezlere ek olarak memenin (göğsün) kendi dokusuna da şekil vermek gereklidir.
Meme Dikleştirme İşlemi Kimlere Yapılmalıdır?
Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı yapısal olarak sarkık memesi olanlara, doğumlar ve süt verme sonrasında içi boşalarak memesi sarkanlara, aşırı kilo kaybı sonrasında memeleri sarkanlara ve yaşla beraber memeleri sarkanlara uygulanır. Meme Dikleştirmedeki Amaç Nedir?
  • Meme ucu ve çevresindeki halkanın yukarıya çekilmesi.
  • Meme derisindeki fazlalığın azaltılması.
  • Meme şeklinin daha estetik hale getirilmesi.
  • Meme hacmini korumak veya artırmak.
Meme Dikleştirme Ameliyatıyla Süt Vermede Sorun Yaşanabilir Mi?
Meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatında süt bezleri ve kanalları büyük oranda korunduğu için süt verme sorunu yaşanmaz.
Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İlerler?
Bir gece hastanede kalınır ve göğüs dikleştirme ameliyatından 4-6 saat sonra ayağa kalkılır. Ertesi gün veya 1-2 gün sonra drenler çekilir. 3 ay süre ile balensiz özel sutyen kullanması önerilir. Dikişler 5. gün alınır ve banyo yapılabilir. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaması gerekmektedir. Yine ilk 3 hafta sporcu sutyenini gece gündüz takması gerekmektedir. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir. Meme Dikleştirme Operasyonunda meme tam şeklini 3 ayda alır.