Burun Estetiği

Burun Estetiği Hakkında Genel Bilgi Doğumsal veya yaralanmaya bağlı burun deformiteleri dışında, ruhsal, psikososyal ve anatomik yapının tam gelişmesi için erkek ve kadınlarda 18 yaş sonrası önerilir. Açık ve Kapalı Rhinoplasti olmak üzere iki tip burun estetiği vardır. Her iki yöntemin kendine göre diğer yöntemden avantajı ve dezavantajı vardır. Hangi tip Burun Estetiği olunacağına doktorunuzun önerisiyle karar vermeniz gerekir.

Burun Estetiğini Niçin Yapmalıyım? Burun Estetiği yapmanın birçok sebebi olabilir. Bunların çoğu kozmetik amaçlı olsa da fonksiyonel amaçlı da yapılmaktadır. Örneğin burun şekli ve yapısından kaynaklı soluk alma problemleri burun estetiği ameliyatı ile giderilebilmektedir. Kozmetik sebeplerle burun estetiğine başvuran insanların en sık dile getirdikleri sorunlar septum deviasyonu, burun kemerindeki tümsekler veya çukurlar, çok geniş veya çok dar burun yapısıdır. Mükemmel burun diye bir şey yoktur ve burunda yapılan her değişiklik yüzün diğer yapılarını da göz önüne alarak yapılmalıdır. Bu nedenle bu operasyonu yaptırmadan gerçekçi bir beklentiye sahip olmak çok önemlidir.

Peki burun estetiği nasıl bir cerrahi müdahaledir ve nerelerde yapılmalıdır? Rhinoplasti operasyonu mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Genel anestezi altında operasyon yapılması, hasta konforu ve güvenliği açısından tercih edilmektedir. Operasyon süresi yaklaşık 2 saattir. Burun estetiğinde kemik, kıkırdak ve cilt bütünlüğü korunarak sorunlu alanlara müdahale edilmesiyle doğal bir sonuç hedeflenir. Operasyon sonrasında burnunuzun üzerinde atel, burun içinde silikon tamponlar ve burun ucunda (Açık Rhinoplasti operasyonu olmuşsanız) dikişler olur. Ameliyat sonrası ilk gece hastanede kalınmasına doktor ve hasta birlikte karar verir.

Burun Estetiği Sonrasındaki İyileşme Süreci Nasıl İlerlemektedir? Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz) Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir. Bayanların o tarihte mens olması, ameliyat olmasında bir mahsuru yoktur. Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın. Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli. Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı. Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.