İple Yüz Gençleştirme

Cildin dermal tabakasının içine çok ince ipliklerin yerleştirilmesiyle tamir mekanizmalarının harekete geçirilmesi hedeflenir. Böylece kanlanma artışı, kollajen üretiminin aktive edilmesiyle ciltte sıkılaşma, kırışıklıklarda azalma, sarkmalarda toparlanma, cilt kalitesinde düzelme görülür. Kaş, alın, yanaklar, nasolabial kıvrımlar, çene, gıdı bölgesi, boyun, üst dudaktaki sigara çizgilerinde kullanılabilir.

Cilt temizliği ve lokal anestezi içeren bir kremin uygulanmasından sonra sorunlu bölgelere ince iğnelerin içine yerleştirilmiş PDO (polidioxanone) ipleri yerleştirilir. Vücutla uyumludur. 6 ay içinde ipler erir. Ancak asıl etkisini oluşturacağı doku reaksiyonları ile gösterir. 2.ayda etkisi başlar. 2 yıla kadar devam eder. Uygulamadan sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Minimal bir ödem oluşabilir. 2-3 gün içinde geçer.

İp askı teknikleri ise daha farklı bir uygulamadır. Daha derin planda yapılır. Sarkmanın olduğu sorunlu bölgeleri mekanik olarak kaldırmak hedeflenir. Lokal anestezi altında uni cog denilen daha kalın iplerle yapılır.İnce bir kanülden sorunlu bölgeye gönderilen ipler çekilerek dokunun yukarı taşınması sağlanır. Etkisi hemen görülür. 1-1.5 yıl sürer. İşlem sonrası hafif morluk, ödem oluşabilir. Birkaç gün içinde geriler. Aynı gün içinde günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. İlk 3 hafta aşırı mimik hareketlerinden kaçınmak gerekir.

Bu uygulamalar orta düzeyde sarkma ve kırışıklık oluşmuş hastalarda önerilir. İleri düzeydeki sarkmaları olan hastalarda yüz germe ameliyatının etkisini sağlayamazlar.