Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Hakkında Genel Bilgi
Kepçe kulak yapısı hem çocuk yaşlarda hem de yetişkinlik dönemlerinde estetik görünüm bozukluklarına sebep olmaktadır. Ayrıca kişi psikolojisini ve toplumsal iletişimi olumsuz olarak etkileyen önemli bir sorundur. Doğru teknik seçildiği taktirde, doğal ve estetik bir görünüme kolayca ulaşabilir. Kulak estetiği ameliyatlarında, kulağı tek başına değerlendirmek yerine yüzün bir parçası olduğu göz önüne alınarak, burun şekli ve açılarıyla da bir uyum içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Böylelikle doğal bir kulak şekline ulaşmak daha kolay olacaktır.
Kulak Estetiği Hangi Yaş Aralıklarında Yapılmalıdır?
Kulak yapısı gelişimi genellikle 5-6 yaşlarında tamamlanır. Bu sebeple küçük yaşta olan çocuklara da kulak estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklar arasında fiziksel özellikler nedeni ile yapılan şakalaşmaların çocuk için psikolojik etkisi çok büyük olabilmektedir. Bu sebeple kulak estetiği ve kepçe kulak ameliyatlarının erken yaşta yapılması önemli bir avantajdır.
Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İlerlemektedir?
Ameliyat sonrası baskılı pansuman yapılıp, sarılır. Ameliyat sonrası ağrı kesici verilerek, ağrı azaltılır. Ertesi gün pansuman yapılmalıdır. Sargılar açıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ne sıkı ne de gevşek olmayacak şekilde tenisçi bandı veya saç bandı kullanılması önerilir. İşitmeyi bozmaz.

Bir hafta kadar geçici şişlik veya kızarıklık olabilir. Cilt sütürleri için eriyen dikişler tercih edilir ki, dikiş alma sorunu olmaz. İyileşme süresi iki haftadır. Bu ameliyat kalıcı bir işlemdir. Kişinin kulakla ilgili stresini ortadan kaldırarak, psikolojisinde rahatlama sağlar.
Ameliyat Sonrası İz Kalması Olası Mıdır?
Bu ameliyatlarda kulak arkasında, yaklasık 2 cm boyutunda bir iz kalır ve bu izi hastanın kendisinin veya bir başkasının görebilmesi de söz konusu değildir, kaldı ki zaman içerisinde iz zaten silikleşerek yok olur gider.