Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, yara iyileşme mekanizmalarını harekete geçirmek için çeşitli solüsyonların uygulanmasıyla cilt üzerinde kontrollü bir hasar oluşturma işlemidir. Cildin epidermis denilen ölü tabakası soyulur. Dermis dediğimiz canlı tabakanın fonksiyonları uyarılarak kollajen sentezi, sıkılaşma ve parlaklık sağlanır.
Kırışıklıklar, akne izleri, lekeler, cilt gençleştirmede kullanılır.
Bu amaçla glikolik asitler, meyve asitleri, TCA, jessner gibi asit solüsyonları kullanılır. Solüsyonun derişimi, ciltte kalış süresi, uygulama sıklığı düzenlenerek istenilen derinlikte hasar oluşturulur.

Ne kadar derin uygulama yapılırsa etkinlik o kadar fazla olacaktır ancak 7-10 gün süren ödem, eritem, soyulma gibi etkiler de belirginleşir. Bu yüzden sosyal hayatında bu etkileri tolere edemeyen hastalarda daha yüzeysel uygulamalarla seans sayısı artırmak iyi bir seçenek olabilir.

Cilt temizlendikten sonra solüsyon uygulanır, belli bir süre beklenip, ciltten uzaklaştırılır. Kısa süreli bir işlemdir. Hafif yanma hissi olabilir. İşlem sonrası güneşten korunma çok önemlidir. Yaz aylarında önerilmez.