Kol Estetiği

Kilo alıp verme, genetik faktörler, yaşlanma gibi nedenlerle özellikle kolun arka kısımlarında gevşeme, sarkma oluşur. Buna yağlanma da eşlik edebilir. Arka kol kaslarını çalıştıran egzersizler kasları güçlendirerek bir miktar toparlama sağlasa da gevşemiş cildi tam olarak düzeltmez. Bu durumlarda kol germe ameliyatları yapılır. Yılların etkisi ya da aşırı kilo alıp verme sonucu birçok insanın kollarının alt kısımlarında gevşemeler ve sarkmalar meydana gelebilmektedir. Kısa kollu ya da kolsuz bir giysi giyildiğinde kollar yukarı kaldırıldığında gevşeklik ve sarkıklık çok daha belirgin bir hal almaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte hemen hemen herkeste görülebilen bu durum, fazla kilo veren genç yaştaki insanlarda da ortaya çıkabilmektedir

Sarkmanın miktarına göre koltuk altından dirsek üstüne uzanan düz bir kesi yapılarak fazla deri ve deri altı doku çıkarılır. Kalan cilt gerilerek katlarına uygun dikilir. Yağlanma artışı varsa liposuction da ameliyata eklenir. Ameliyat sonrası kanama ve ödemi engellemek için bandaj uygulanır. Kollarda kalınlık varsa cilt elastikiyeti iyi ise liposuction tek başına uygulanır. Koltuk altından dirseğe uzanan kolun iç arka kısmında kalan iz ameliyatın dezavantajıdır. 1 yıl içinde görünümü azalsa da kaybolmaz.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. 1-1.5 saat sürer. 1 hafta sonra işe dönebilirsiniz. Spor 4.haftadan önce önerilmez.