Blog Detay

SADECE KADINLAR DEĞİL

Meme büyümesi erkekler için de ciddi bir sorun. Jinekomasti olarak adlandırılan erkekte meme büyümesi aslında erkeklerin %40’ ında görülmekte,ergenliğin tamamlanmasıyla bir kısmı gerilemektedir. Kalıcı hale geldiği durumlarda ise çözüm arayışları başlamaktadır.

Diyet, spor, göğüs kaslarını çalıştıran egzersizlerle aylar süren uğraşlar sonuç vermeyince ameliyat seçeneği gündeme gelmektedir.

Bende jinekomasti var mı? Ameliyat olmadan bu durumdan kurtulmak mümkün mü? Ameliyat kesin çözüm mü? İz kalır mı? gibi sorulara cevaplar aranmaktadır.

Yazın denize girmekten çekiniyorsanız,gardrobunuzu cepli gömlekler,bol tişörtler oluşturuyorsa,spor yaparken rahat değilseniz büyük olasılıkla jinekomasti problemi yaşıyorsunuz. Uzman bir doktorla yapacağınız görüşme bu konuda yol gösterici olacaktır.

Fizik muayene ile jinekomasti tanısı konulabilir.Sonrasında istenebilecek hormon testleri altta yatan bir hastalığı araştırmak için,ultrasonografi ise meme içeriğini belirleyerek ameliyat tekniği planlamasını yapmak için yardımcı olacaktır.

Ergenlik dönemindeki jinekomasti genellikle geçici olacağı için 3 yıl beklemek uygundur. Hormonal bir dengesizlik, ilaç kullanımı, testis tümörü gibi durumlarda altta yatan hastalığın tedavisi ile jinekomasti gerileyebilir. Kalıcı hale gelen durumlarda ise ameliyat kesin çözümdür. Jinekomasti hastalarının %90’ında altta yatan bir hastalık yoktur ve sebebi bulunamaz.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Meme dokusu ve yağ içeriğine göre teknik planlanır. Genellikle 0.5 cm lik bir insizyonla liposuction yapılır. Gerekirse meme bezlerini çıkarmak için meme başı ve cilt geçiş kısmına yerleştiren 2-3 cm lik bir kesi yapılır. Geçiş kısmında kaldığı için iz farkedilmez. Liposuction ile kombine edilmesi sadece keserek çıkarma işlemine göre daha az iz bırakır. Memenin geçiş kontüründe çukurlaşma, deformite oluşmasını önler. Ameliyat sonrası dönemde 4 hafta korse kullanımı önerilir. 1.haftada gündelik işlerinize ve sosyal yaşamınıza dönebilirsiniz.

Sayfa Görüntülenme Sayısı : 1969